WordPress’in ve blog’lamanın tarihçesi

WordPress’in ve blog’lamanın tarihçesi

Özgür ansiklopedi Wikipedia’ya göre “weblog” terimi ilk defa 1997’de John Barger tarafından kullanılmıştır. Mayıs 1999’da Peter Merholz ise bu terimi şaka amaçlı olarak “we blog” (blog yazıyoruz) şeklinde web sitesinde kullanmıştır. Kısa süre sonra, Blogger’ın (() yaratıcısı Pyra Labs adlı firma, “blog” sözcüğünü hem bir isim hem de fiil olarak kullanmaya başlamıştır. İngilizcede isim olan blog “web günlüğü” anlamına gelirken, fiil olan blog sözcüğü de “blog yazmak”, “blog’lamak” anlamına gelir. Pyra Labs, blog sözcüğünden “blogger” (blog’cu, blog yazan kişi) sözcüğünü türetmiş ve bu ismi o zamanlar yeni servisleri olan Blogger.com’un ismi olarak kullanmıştır.

Blog’lama teknolojisinin ilk örneklerinden olan Blogger 1999’da kurulmuş olmasına rağmen ondan önce de insanlar blog tutuyordu. 1994’te Swarthmore Üniversitesi’nde öğrenciyken blog’lamaya başlayan Justin Hall tarihin ilk blog’cularından biri olarak kabul edilir. İlk blog’lar manuel olarak elle güncellenen web siteleri veya web sitelerinin parçalarıydı. Ancak Blogger gibi otomatik blog’lama araçlarının gelişmesiyle birlikte blog’lama işi teknik bilgi birikimi gereksinimini daha aza indirmiş ve böylece blog’lama teknolojisi daha geniş kitlelere ulaşabilmiştir.

Günümüzde tipik blog’lama işlemi, tarayıcı tabanlı bir yazılım kullanılarak blog yazılarının yazılması olarak kabul edilir ve bunun aksi, yani blog’ların elle güncellenmesi hemen hemen hiç düşünülemez. Blog’lar üçüncü parti hazır barındırma servislerinde barındırılabileceği gibi kişiler kendi web hosting alanlarına kuracağı blog yazılımları aracılığıyla da yayımlanabilirler.

2003 yılında hayata gözlerini açan WordPress de o zamanlar az bulunan blog script’lerinden biriydi. WordPress, 2003 yılında parmaklarınızla sayabileceğiniz kadar insan tarafından kullanılan çok küçük bir kod parçası olarak hayatına başlamıştır. Bugünse WordPress hayret uyandırıcı bir biçimde, dünyanın en çok kullanılan blog’lama aracı olarak milyonlarca sitede, her gün on milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica